اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلًا وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلا

قیام ۱۹ دی مردم قم؛ زمینه‌ساز پیروزی انقلاب اسلامی شد

مسئول روابط عمومی سپاه ناحیه مقاومت بسیج اراک:
قیام ۱۹ دی مردم قم؛ زمینه‌ساز پیروزی انقلاب اسلامی شد
مسئول روابط عمومی سپاه ناحیه مقاومت بسیج اراک گفت: قیام ۱۹ دی قم، انقلاب اسلامی را وارد مرحله مهم و حساسی كرد.

به‌گزارش خبرگزاری بسیج استان مرکزی از اراک ؛ سرهنگ پاسدار قادری مسئول روابط عمومی سپاه ناحیه مقاومت بسیج اراک در جمع بسیجیان حوزه مقاومت بسیج شهید هاشمی سنجانی با اشاره به قیام ۱۹ دی‌ماه مردم قم گفت: قیام ۱۹ دی قم، انقلاب اسلامی را وارد مرحله مهم و حساسی كرده بود که در اثر این قیام، زنجیره ای از حوادث و رویدادهای سرنوشت ساز و اثرگذار در سطح كشور پدید آمد.

وی افزود: مبارزان انقلابی و در رأس آنان حضرت امام خمینی(ره) بهتر و بیشتر از پیش از نتایج این قیام استفاده و روند پیچیده نهضت را به سمت پیروزی حتمی هدایت و رهبری كردند.

مسئول روابط عمومی سپاه ناحیه مقاومت بسیج اراک تصریح کرد: اهمیت و جایگاه این قیام در این بود كه در وهله اول حركت روبه پیش انقلاب را شتاب بخشید؛ در ثانی خصلت اسلامی و مردمی نهضت امام خمینی را ثابت و عیان تر ساخت.

سرهنگ پاسدار قادری قیام ۱۹ دی را عاملی در اوج‌گیری اعتراضات و راهپیمایی‌های علیه حکوکت ستم شاهی دانست و گفت: كشتار مردم قم در روز ۱۹ دی و سركوب شدید و خشن قیام عمومی در این شهر، باعث به اوج رسیدن اعتراضات و راهپیمایی‌ها در اغلب شهرهای ایران در روزهای بعد شد و از همین نقطه بود كه رژیم مقتدر و باثبات پهلوی دچار بحران عمیق و انقلاب گشت.

مسئول روابط عمومی سپاه ناحیه مقاومت بسیج اراک تصریح کرد: قیام ۱۹ دی قم زمینه‌ها و علل و عوامل مختلفی داشت. هرچند تبعید حضرت امام خمینی(ره) به نجف و دوری ایشان از مركز مبارزات اسلامی قم، ادامه نهضت اسلامی را با مشكل و مانع روبه رو ساخت ولی اندیشه مبارزه و مخالفت با رژیم پهلوی به عنوان یك نظام باطل و ظالم در روح و جان مردم باقی مانده بود.

وی ادامه داد: از این رو دوام گفتمان مبارزه كه حاصل اندیشه های سیاسی امام بود، زمینه اصلی قیام ۱۹ دی محسوب می شد و علاوه بر این، دوره سخت اختناق و سركوب نیز موجبات قیام را فراهم ساخت.

سرهنگ پاسدار قادری خاطرنشان کرد: درگذشت دكتر علی شریعتی، فضای باز سیاسی و مجموعه حوادث این دوره، شهادت آیت‌الله مصطفی خمینی و رهبری های امام خمینی(ره) و از همه مهمتر مقاله اهانت آمیز ۱۷ دی ۵۶، از زمینه‌ها و عوامل مهم قیام ۱۹ دی بود.