اخبـــار
تاریخ انتشار: شنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٦

نصر3

هدف‌ از انجام‌ عملیات نصر 3انهدام‌ توان‌ رزمي‌ دشمن‌ در منطقه‌ «زبيدات» در جنوب‌ محور عملياتي‌ دهلران‌ بود.

نصر3

به گزارش شهود اولین پایگاه خبری دفاع مقدس استان مرکزی؛ امروز سالروز عملیات نصر 3 است عمليات‌ محدود و نفوذي‌ که توسط نيروي‌ زميني‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌ همانند عمليات‌ نصر2 ، به‌ اجرا درآمد . هدف‌ از انجام‌ این عملیات انهدام‌ توان‌ رزمي‌ دشمن‌ در منطقه‌ «زبيدات» در جنوب‌ محور عملياتي‌ دهلران‌ بود. نيروي‌ زميني‌ ارتش‌ در روز27 خردادماه‌1366 از محور مذكور به‌ درون‌ خاك‌ عراق‌ پيشروي‌ كرده‌ و ضمن‌ منهدم‌ نمودن‌20 دستگاه‌ تانك‌ و نفربر زرهي، چندين‌ انبار مهمات‌ و شماري‌ خودرو نظامي‌ دشمن را منهدم نموده و به‌7 گردان‌ رزمي‌ ارتش‌ عراق‌ آسيب‌ رساندند و با كشته‌ و زخمي‌ و اسير نمودن‌1060 تن‌ از نيروهاي‌ بعثي‌ و غنيمت‌ گرفتن‌ چندين‌ عراده‌ توپ‌ و ادوات‌ جنگي‌ و شماري‌ خودرو و ده‌ها قبضه‌ سلاح‌ سبك‌ از دشمن، به‌ خاك‌ ايران‌ و خطوط‌ جبهه‌ خودي‌ بازگشتند.
به منظور انهدام نيروهاي دشمن و تلافي گلوله‌ باران شهرهاي مسكوني مرزي ايران، عمليات «نصر 3» ساعت 23:45 مورخه 27 خرداد 1366 در منطقه شمال زبيدات با رمز «يا علي‌ بن‌ ابيطالب (ع)» با هدف انهدام نيروهاي دشمن در منطقه زبيدات در غرب دزفول و حد فاصل شهرهاي عين‌خوش و چنانه آغاز شد

پايگاه هوانيروز پشتيباني عمومي اصفهان به منظور حسن اجراي مأموريت، ابتدا خلبانان بالگرد شكاري كبرا و بالگردهاي ترابري 214 و شنوك خود را با منطقه عمليات آشنا كرد و افسران رابط را به منظور ايجاد هماهنگي هرچه بيشتر به قرارگاه لشگر 21 و قرارگاه تيپ‌هاي تك ‌ور و اورژانس‌هاي تخليه مجروح اعزام كرد.
بالگردهاي شكاري كبرا با انجام 7 ساعت و 30 دقيقه پرواز در قالب 14 سورتي مأموريت‌ هاي واگذاري را در ارتباط با پشتيباني آتش به نحو احسن اجرا كردند و بالگرد هاي ترابري نيمه‌ سنگين 214 با انجام 24 ساعت پرواز در قالب 43 سورتي توانستند، 93 رزمنده مجروح را از اورژانس‌ هاي تاكتيكي به بيمارستان‌ هاي محلي از جمله دزفول و اهواز تخليه كنند.
بالگردهاي ترابري سنگين شنوك با انجام 19 ساعت و 40 دقيقه پرواز در قالب 12 سورتي توانستند 164 رزمنده مجروح را تخليه كنند و يك هزار 750 كيلوگرم تداركات جابه‌جا كنند.
تصرف ارتفاعات 132، 160، 142و 140، انهدام 30 دستگاه تانك و نفربر دشمن، انهدام مقاديري مهمات و ادوات خودرويي دشمن، انهدام چندين قبضه توپ و ساير ادوات جنگي، تحميل يك هزار كشته و زخمي به دشمن، متلاشي شدن گردان‌هاي 1، 2 و 3 از تيپ 95 لشگر 14 عراق، متلاشي شدن گردان يك از تيپ 703 لشگر 20 از نتايج عمليات «نصر 3» بود

منبع: فاتحان

انتهای پیام/ع ش

مادران آسمانی/گزارش تصویری گزارش تصویری

مادران آسمانی/گزارش تصویری

» همزمان باسالروزولادت حضرت زهرا(س)درطرحی به نام مادران آسمانی،130دانش آموزبا130مادرشهیددیدارکردند.

آرشیو

عضویت در خبرنامه

نام کامل:
ایمیل:
تلفن همراه: