اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِي هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِي كُلِّ سَاعَةٍ وَلِيّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِيلًا وَ عَيْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِيهَا طَوِيلا

شهید رضا آشتیانی عراقی

 • شهید رضا آشتیانی عراقی
 • نام پدر: غلامرضا
 • محل تولد: آشتیان
 • تاریخ تولد: 1345/3/28
 • محل شهادت: شلمچه
 • تاریخ شهادت: 1365/11/18
 • قشر: روحانی
 • سن: 20
 • وضعیت تاهل: مجرد
 • شهرستان: آشتیان
 • شماره شناسنامه:
 • کد ملی: 0519819829
 • محل دفن: آشتیان
 • ستاد یادواره:
 • یگان خدمتی: ل17
 • عضویت: روحانی
 • نام عملیات: کربلای5

شهيد رضا آشتياني در سال ۱۳۴۵ در خانواه‌اي مذهبي و متدين متولد شد. او از همان كودكي علاقه و محبت زيادي نسبت به قرآن و ائمه اطهار(ع) داشت. دوران ابتدايي را در دبستان قاآني گذراند و وارد مدرسه راهنمايي شهيد – نورابي- شد. بعد از اتمام دوره راهنمایی با علاقه‌ای كه به علوم ديني داشت وارد حوزه علمیه آشتیان شد. در اوایل جنگ تحمیلی‌ این سرباز انقلاب اسلامی‌ با سن كمی‌ كه داشت؛ وظيفه خود می‌دانست تا او هم همپاي ديگران از سرزمين خود دفاع كند، اما او را به جبهه نبردند. تأكيد زياد به انجام دادن فرائضی و عنایت خاص به نوافل مثل: روزه مستحب و نماز شب داشت و معتقد بود كه با تلاوت قرآن، دعا، ذكر و نماز شب می‌توان به خدا نزديك تر شد.

او هواي نفس را مغلوب كرد در مراسم سوگواري ائمه به خصوص امام حسين(ع) شركت می‌كرد. در انجمن‌های اسلامي، ستادهاي نماز جمعه و راهپیمایی‌ها شركت و فعاليت داشت. فعاليت‌های مهم علمی ‌نداشته ولي علاقه فراوان به مطالعه كتاب‌های علمی ‌داشت از فعاليت‌های فرهنگي و هنري طراحي و خطاطي می‌كرد و خط را زير نظر استاد واشقاني آموزش ديد. او سرانجام در زمستان سال ۱۳۶۵ موفق شد به جبهه برود. به عنوان نیروی تبلیغات عازم جبهه شد و پس از چند روز آموزش مقدماتی خود را به خط مقدم جبهه رساند. راهش را یافته بود و حضورش در منطقه عملیاتی هنوز به یک ماه هم نرسیده بود که در عملیات کربلای ۵ در هجدهمین روز از بهمن ماه همان سال با ترکش خمپاره دشمن به شهادت رسید. پیکر مطهر شهید در زادگاهش به خاک سپرده شد.(آیینه حماسه ص۱۴)

خاطره:

تمام خصويت اخلاقي و رفتاري را كه اسلام سفارش نموده است ‌ایشان رعايت می‌كردند به عنوان نمونه: شهيد گرانقدر احترام به خانواده خصوصاً پدر و مادر می‌گذاشت شوخ طبع، صبور، مهربان، با گذشت، فداكار، قدردان، بي تكبر، علاقه به شركت در نماز جمعه و جماعت داشت و هميشه سعي می‌كرد نماز را به جماعت برگزار نمايد. با كودكان مهربان و خوش رفتار بود.

هنگامي كه می‌خواستيم او را بدرقه نماييم ديديم كه در ميان تمام بسيجيان پيشاني بند قرمز بسته‌اند كه بعد از رفتن به ما الهام شد به عشق شهادت رفته بود و بعد از هجده روز جنازه‌اش را آورند.

يكي از هم‌رزمان شهيد نقل كردند كه در روز عمليات رضا خيلي نوراني شده بود مسئوليت ما در پشت خط بود و او می‌خواست به خط مقدم برود من هر چه به او گفتم نرو او رفت و بعد از كمك به چند مجروح و زخمی ‌به شهادت رسيد.

 

وصیت نامه: بنام الله .... سلام و درود بر حضرت رسول اکرم(ص) و دختر گرامیش و دوازده امام معصوم(ع) بخصوص حضرت حجت بن الحسن صاحب الزمان(عج) ارواح العالمین لمقدمه الفدا. قصد نوشتن وصیت‌نامه نداشتم چون که چیزی برای گفتن ندارم ولی به هرحال به دلم افتاد که ذغالی به صفحه سفید کاغذ بکشم نمی‌دانم از کجا شروع کنم که رضای خداوند تبارک و تعالی در آن باشد اما کجا بهتر از سنگر علم و تقوی حوزه علمیه که از سال‌ها پیش در شهر ما بر قرار بوده و هست و خواهد بود ان شاء الله چند جمله‌ای با ‌این برادران،‌‌ای عزیزان‌ آیا خسارت نیست که برای دیگران بسوزی ولی وجود خودت سرد و یخ زده باشد‌ این سخن پیامبر اسلام(ص) است که آنکه می‌داند و عمل نمی‌کند مانند چراغی است که به مردم نور می‌دهد ولی خودش را می‌سوزاند و ‌این کلام علی(ع) را شنیده‌اید که، الْعاِلمُ بلا عَمَلٍ، کَالشَّجَر بلا ثَمَر. در ‌این رابطه حضرت مسیح(ع) فرموده است نابینا را از گسترش نور خورشید چه سود؟‌ای برادران ثمره درخت چه بسیار است ولی هر ثمره‌ای سودمند و خوردنی نیست دانشمندان بسیارند ولی همه آنان از علم خویش بهره نمی‌گیرند گویندگان چه بسیارند لیکن همه حرف‌ها راست نیست و کلام دیگر و آن ‌اینکه آن افرادی که پشمینه می‌پوشند و سر بزیرند ولی از زیر ابروهایشان در پی گناهند همچون منافقان، سخنانشان مخالف عملشان است مگر از بوته‌های خار می‌توان انگور و انجیر چید؟ از گذشته توبه کنید و به حق روی آورید، آری صفای مدرسه را به رذائل آلودن، کاری است زشت و حرم دل را بت خانه ابلیس ساختن توهینی است نابخشودنی. مگر کلام مولایمان را نشینده‌اید که می‌فرماید: القلبُ حَرَمُ اللّهِ، فلا تُسْكِنْ حَرَمَ اللّهِ غَيرَ اللّهِ .‌ای مومنین و مومنان؛ بیایید مقداری هم در امور اخروی تفکر کنیم و معاصی را بشناسیم و در پی علاج آن بر آییم از باب مثال بعنوان آفتی بزرگ برای علم در قلوب غیر مهذب و بیماری مهلکی در حوزه و مدرسه و غیره، ‌این بلای دانایان است از چه بگویم به هر جا که سر می‌زنم می‌بینم که بازنده شده‌ام چونکه سرمایه‌ام از دست رفته و چیزی ندارم جز کوله باری از گناه و معاصی آنقدر روسیاهم که توان صدا زدن خداوند و ائمه اطهار(ع) را ندارم چونکه هوای نفس بر من غالب شده است و مرا مغلوب خود ساخته برای نجات از‌این مرض می‌توانیم رجوع کنیم به روزه مستحبی و نماز شب و دعا و استغفار تا ‌اینکه علامات محبت بر ما ظاهر شود بله محبت از برای خداوند علامات چند دارد اول آنکه طالب لقاء رب بودن و چون وصول بر آن بر مردن موقوف است مرگ برای عاشق گوارا می‌باشد، دوم آنکه طالب رضای خدا باشد و رضای خدا را بر خواهش خود اختیار کند، سوم آنکه پیوسته دل او به یاد خدا مشغول باشد و بجز حدیث او چیزی نشنود و نگوید چهارم آنکه شوق به خلوت داشته باشد که مناجات خدای خود کند، پنجم آنکه بر همه بندگان خدا مهربان باشد، ششم آنکه بر هیچ چیز از امور دنیوی که از دست او رفته تأسف نخورد و متألم و محزون نگردد، هفتم آنکه از هیبت و عظمت الهی خائف باشد و در زیر لوای کبریا و جلال، متذلل و مضطرب باشد، هشتم آنکه خود را نسبت به دیگران پوشیده دارد و زبان به اظهار آن نگشاید ....