شهید محمد شوری

14 بازدید
نام
محمد
نام خانوادگی
شوری
نام پدر
موسی
سیادت
خیر
شماره شناسنامه
شماره ملی
2218461080
سن
29 سال
محل تولد
تشکو - تنکابن
تاریخ تولد
1337/06/04
محل دفن
نراق - دلیجان
تاریخ شهادت
1366/06/26
محل شهادت
محور سردشت - مهاباد
نحوه شهادت
تاهل
تعداد فرزند
شغل
تحصیلات
جنسیت
رشته تحصیلی
دین و مذهب
نیرو
یگان
عملیات
درگیری با گروهک های ضد انقلاب
رده اعزام کننده
شهر محل اعزام
نوع شهادت
تاریخ تدفین
قشر
نوع عضویت
سمت و وظیفه

درباره شهید

زندگی نامه:

شهید محمد شوری، در چهارم شهریورماه 1337 در کانون پرمهر خانواده‌ای متدین، در تنکابن به دنیا آمد. وی تحصیلات خود را تا مقطع راهنمایی ادامه داد سپس به استخدام ژاندارمری درآمد. اخلاق نیکو، تدین، مهرورزی صمیمانه در حق نزدیکان و خانواده از فضیلت‌های شایسته آن شهید عزیز و فداکار بود. پس از مدتی به شهر نراق در استان مرکزی منتقل شد و با آغاز جنگ تحمیلی به رغم اینکه ازدواج کرده بود و صاحب 4 فرزند بود به جبهه‌های حق علیه باطل شتافت تا در سنگر دفاع از مکتب و میهن اسلامی تکلیف خود را ادا نماید.

او در گردان نجف اشرف در منطقه سردشت خدمت می‌کرد که در سرانجامی خونین در جبهه‌های غرب کشور در محور سردشت – مهاباد، هنگام درگیری با گروهک‌های ضدانقلاب به اسارت درآمد و در اثر شکنجه ضدانقلاب در بیست و ششم شهریورماه سال 1366 به جان خویش را به آستان الهی پیشکش نمود. پیکر مطهر شهید در شهر نراق به خاک سپرده شد.

وصیت‌نامه:

بسم ‌الله الرحمن الرحیم

با سلام به شهیدان گلگون‌کفن اسلام از ... تاکنون و با درود فراوان به رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران این ابراهیم() زمان و بت‌شکن تاریخ و آفریدگار آزادی و استقلال بخش ایران اسلامی و درود فراوان به ملت مبارز ایران از تمام قشرها، وصیت‌نامه خود را آغاز می‌کنم.

هم‌اکنون که دشمنان دین و اسلام این‌چنین به کشور اسلامی هجوم آوردند و قصد ضربه زدن به آن را دارند چه سفارشی از این بهتر که آفریدگار تنی سازگار و قوی به من داده است. با نظر فرماندهان محترم ژاندارمری به مرزهای غرب کشور اعزام شده‌ام، خیلی خوشحال هستم و تنها ناراحتی من دوری از فرزندان و عیالم بوده است و آن‌ها هم خدای‌شان بزرگ است، خدایی که فکر زن و بچه را هم کرده است. اینجانب به امید پروردگار قصد دارم بدون کشتن دشمنی شهید نشوم ان‌شاءالله... که این قصد من برآورده شود و من شهید شوم چون که عده کثیری از امت شهیدپرور ایران که به جبهه‌های نبرد حق علیه باطل اعزام شده‌اند می‌دانند که رزمندگان در چنین شرایط سختی دارند از مرز و بوم کشور دفاع می‌کنند.

این وصیت‌نامه را در شهر شهیدپرور نراق - زادگاه دوم من - بر مزار شهیدان گلگون‌کفن بخوانید. تا دوستان و رفقا که نتوانستم تلافی خوبی‌های آن‌ها را در مدت خدمتم در نراق بکنم، طی همین وصیت‌نامه از آنان حلالیت بطلبم. نصیحت دوم به همسرم می‌باشد، اگر چنانچه مایل هستی بچه‌ها را بردار و برو سر زندگی‌ام در تنکابن، در آنجا زندگی کن که لااقل بتوانی هفته‌ای یک‌بار به اتفاق بچه‌ها به سر مزارم بیایی چون می‌خواهم در وطنم دفن شود. اگر تمایل دارند، به مدرسه بفرست. وقتی که بچه‌ها عقلشان رسید و بد و خوب را تشخیص دادند، خودشان تصمیم بگیرند. بر سر در منزل من پارچه سبزی بزنید به نشانه اینکه من شهید در راه حسین() می‌باشم، برایم گریه نکنید چون دشمنان اسلام خوشحال می‌شوند. بچه‌هایم را به مبارزه علیه کفر و حمایت از اسلام راهنمایی کنید و همیشه در خط رهبر و علمای اسلام باشید و همسرم زینب() گونه باش و استقامت نشان بده و من در همین جا با همگی شما خداحافظی می‌کنم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

1365/6/22 گردان نجف اشرف - محمد شوری.

ارسال اطلاعات درباره " شهید محمد شوری "

دلنوشته درباره " شهید محمد شوری "