شهید حجت الله عالی خانی

16 بازدید
نام
حجت الله
نام خانوادگی
عالی خانی
نام پدر
رحیم
سیادت
خیر
شماره شناسنامه
شماره ملی
0622175319
سن
21 سال
محل تولد
حصار فر - شازند
تاریخ تولد
1345/01/17
محل دفن
مفقودالجسد
تاریخ شهادت
1366/06/26
محل شهادت
منطقه سومار
نحوه شهادت
تاهل
تعداد فرزند
شغل
تحصیلات
جنسیت
رشته تحصیلی
دین و مذهب
نیرو
یگان
عملیات
پدافندی
رده اعزام کننده
شهر محل اعزام
نوع شهادت
تاریخ تدفین
قشر
نوع عضویت
سمت و وظیفه

درباره شهید

زندگی نامه:

یکی از روزهای خوب خداوند در سال 1345، در روستای حصار فر از توابع شهرستان شازند مردم برای زندگی می‌کوشیدند. اما در خانه مشهدی رحیم، همه چشم‌انتظار بودند و دل‌شوره داشتند تا خبر تولد و سلامتی کودکی زیباروی را بشنوند.

از وقتی که حجت‌الله به دنیا آمد، برکت به خانه‌اش باریدن گرفت و زندگی روز به روز بهتر و زیباتر شد و سرانجام ستاره درخشان آن منطقه شد. اخلاق و آداب معاشرت را از خانواده‌اش فرا گرفت و با مردم پیرامونش به خوبی و مهربانی برخورد می‌کرد و به همین دلیل زبانزد مردم شده بود. کودکی‌اش را در خنده‌ها و کودکانه‌های روستایی سپری کرد. در دامان مادر با ائمه اطهار() مانوس شد و راه مسجد در پیش گرفت. با شنیدن صدای اذان همراه با پدر وضو می‌گرفت و به مسجد می‌رفت. مسجدی که او را از خاک به افلاک رساند. در این مسجد کارهای بزرگی را انجام داد و هم‌نشینان مسجدی شایسته‌ای پیدا کرد که با هم به جبهه رفتند و برخی ردای سرخ شهادت پوشیدند.

حجت‌الله در روستا به مدرسه رفت و تا سوم راهنمایی درس خواند؛ ولی بعد درس را خاتمه بخشید و به کار کشاورزی روی آورد تا در خدمت و کمک‌حال پدر باشد. هر بار که خانواده پیشنهاد تشکیل خانواده به او می‌دادند، قبول نمی‌کرد و به فکر رفتن به سربازی بود. زندگی را با بندگی خداوند پیوند زده بود و یکی از بهترین خصوصیات اخلاقی او، رسیدگی به کارهای مردم بود.

حجت‌الله برای رفتن به سربازی دفترچه آماده به خدمت گرفت و پس از آموزش به عنوان سرباز تیپ دوم در لشکر 88 زاهدان خدمت کرد. او در گردان پیاده تیربارچی بود و در خط اول جبهه فعالیت می‌کرد. حدود سه ماه در صحنه نبرد بود تا سرانجام در بیست و ششم شهریورماه سال 1366 در منطقه سومار به شهادت رسید. پیکر مطهر شهید در منطقه جنگی مفقود شد.

ارسال اطلاعات درباره " شهید حجت الله عالی خانی "

دلنوشته درباره " شهید حجت الله عالی خانی "